12.06.2008 14:08 - Португалия с втори успех на Евро 2008
Автор: dzl Категория: Новини
Прочетен: 935 Коментари: 0 Гласове:
1

var images = new Array(); var imgtext = new Array();currentImage++; Image261628= new Image(394,211); Image261628.src = "http://media.abv.bg/img.phtml?id=261628"; images[currentImage] = Image261628.src; imgtext[currentImage] = "снимка: EPA/БГНЕС "; var currentImage = 1; image
снимка: EPA/БГНЕС image 1 image ОЩЕ ПО ТЕМАТА imageЧехия - Португалия - 1:3 (видео) imageСколари: Искаме повече, Брюкнер: Нищо не е загубено imageСнимки от мача 11.06.2008
Спорт НетИнфо

Отборът на Португалия записа втори успех в група А на Евро 2008 и почти си осигури участие на четвъртфиналите след като тази вечр надделя над тима на Чехия с 3:1.

Срещата започна отлично за португалците, които откриха резултата на "Стад де Женев" още в осмата минута. След блестяща самостоятелна акция Кристияно Роналдо нахлу в съперниковото наказателно поле, но бе пресрещнат от Петер Чех и не успя да отправи хубав удар към вратата. Топката обаче попадна в Деко, който от три метра не пропусна да отбележи за 0:1.

След попадението възпитаниците на Карел Брюкнер вдигнаха темпото на играта и пренесоха действията в полето на Португалия. В 16-ата минута Зденек Григера асистира на Милан Барош, който веднага отправи удар, но нямаше късмет и прати топката над целта. Само минута по-късно обаче равенството бе възстановено. Ярослав Плашил центрира от корнер и нисичкият Либор Сионко с глава се разписа за 1:1.

В 24-ата минута Деко опита да изведе отбора си отново напред в резултата със страхотен шут от границите на наказателното поле, но не успя да намери очертанията на вратата. Три минути преди края на първата част Роналдо се измъкна от защитниците в червени екипи и стреля опасно, но Петер Чех показа отличен рефлекс и предотврати опасността. В даденото от съдията продължение на първото полувреме звездата на Манчестър Юнайтед направи нов опит да отбележи, като стреля директно от фаул, но отново не успя да преодолее стража на Чехия.

Втората част започна също толкова оспорвано, както завърши първата, като високото темпо се запази и атаките към двете врати следваха една след друга. Постепенно обаче момчетата на Луиш Фелипе Сколари взеха инициативата и се настаниха трайно в половината на противника си. В 55-ата минута грешка на Давид Розенал остави Нуно Гомеш сам срещу Чех, но бранителят успя да го догони и да му попречи да стреля. Три минути по-късно Деко изведе Шимао на много удобна позиция за изстрел, но чешкият вратар отново опази вратата си.

В 62-ата минута чехите отново можеха да се разпишат след корнер на Плашил, когато Уйфалуши свали топката с глава, но Сионко не успя да засече топката и тя мина встрани от вратата, пазена от Рикардо. 60 секунди по-късно гол все пак падна, но във вратата на Чехия. Деко асистира на Роналдо, който с мощен удар от границите на наказателното поле заби неспасяемо топката в мрежата зад Петер Чех - 1:2. Чехите погледанаха към съперниковата вратат отново в 77-ата минута, когато центриране на Плашил пак създаде проблеми на португалската отбрана. Този път той сложи топката на главата на Барош, чийто удар обаче мина встрани.

В последните петнайсетина минути на мача момчетата на Карел Брюкнер се втурнаха в атака, опитвайки се да изравнят, но така и не успяваха. Седем минути преди края на срещата пред тях се откри страхотна възможност за изравнително попадение, но този път ударът с глава на голмайстора Либор Сионко бе отразен от стража на Португалия - Рикардо, който запази крехката преднина на отбора си. Секунди преди края на редовното време Роналдо остана сам срещу Чех и комбинира с Куарешма, който спокойно покачи на 1:3.

Чехия - Португалия - 1:3
голмайстори: 0:1 - Деко 8, 1:1 - Сионко 17, 1:2 - Роналдо 63, 1:3 - Куарешима 90
стадион: "Стад де Женев"
зрители: 30000
съдии: Кирос Васарас с помощници Димитрис Бозацидис и Димитрис Сарайдарис (Гърция)
жълти картони: Ян Полак (Чехия), Жозе Босингва (Португалия)